ICL7621BCPA+
Part number
ICL7621BCPA+
Product Category
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Description
IC CMOS 2 CIRCUIT 8DIP
Encapsulation
Tube
Inventory
base.lang_mini : 1
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Part Status
Active
Number of Circuits
2
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Supplier Device Package
8-PDIP
Amplifier Type
CMOS
Output Type
Rail-to-Rail
Voltage - Input Offset
5 mV
Voltage - Supply Span (Min)
2 V
Gain Bandwidth Product
1.4 MHz
Voltage - Supply Span (Max)
16 V
Current - Supply
1mA (x2 Channels)
Current - Input Bias
1 pA
Slew Rate
1.6V/µs