INA156EA/2K5
Part number
INA156EA/2K5
Product Category
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC INST AMP 1 CIRCUIT 8VSSOP
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Current - Output / Channel
50 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current - Supply
1.8mA
Amplifier Type
Instrumentation
Voltage - Supply Span (Min)
2.7 V
Current - Input Bias
1 pA
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package
8-VSSOP
Voltage - Supply Span (Max)
5.5 V
Voltage - Input Offset
2.5 mV
-3db Bandwidth
550 kHz
Slew Rate
6.5V/µs