MIC7300BMM-TR
Part number
MIC7300BMM-TR
Product Category
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8MSOP
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 2500
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Discontinued at
Amplifier Type
Standard
Slew Rate
0.5V/µs
Voltage - Input Offset
1 mV
Current - Supply
1.5mA
Voltage - Supply Span (Max)
10 V
Voltage - Supply Span (Min)
2.2 V
Current - Input Bias
0.5 pA
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package
8-MSOP
Current - Output / Channel
115 mA
Gain Bandwidth Product
370 kHz